Ekkor semmi nem úgy van, ahogy lennie kellene, és a folyamatok, amelyeknek a növényben végbe kellene menniük, valamiképp összezavarodik és biztosan lelassul. Ha azt akarjuk, hogy a búza, a repce vagy a burgonya jól teremjen, akkor minden bizonnyal bővelkednie kell a tápanyagokban.
Hiánytünetekre várni hiba. Ennek az az oka, hogy a növények nagyon késői stádiumban mutatják a táplálkozási hiányosságokat. Mielőtt a levelek elszíneződnének, deformálódnának vagy a hajtások eltörpülnének, már terméscsökkenés következik be.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a növények először látens makro- vagy mikrotápanyag-hiányt mutatnak, ami akár 30-50%-os terméscsökkenéshez is vezethet, és a hiány felerősödésének pillanatában látszanak csak a tünetek a termésen. Mielőtt a tüneteket a szántóföldön látnák, a termés már csökkent.
Ezért a tápanyagokat mindig megelőző jelleggel kell a növényekhez juttatni! A növények hiányának vizuális jeleire várni agrotechnikai hiba
A növényekben előforduló mikroelem-hiány tüneteinek leírását a Jan Kopcewicz és Stanisław Lewak által szerkesztett „Fizjologia roślin” című tudományos publikáció alapján dolgozták ki.
Gyakran előfordul, hogy amikor elszíneződést vagy növényi deformációt lát a területen, magyarázatot keres arra, hogy ez mit jelenthet. A tudósok létrehoztak egy "puskát", amely nagyon hasznos az ilyen helyzetekben.
Csak egy professzionális laboratóriumi vizsgálat ad 100%-os bizonyosságot arról, hogy mi hiányzik a növényeiben. A fenti táblázat felhasználásával és az alkalmazott műtrágyázási technológia és talaj elemzésével azonban gyakran sikerül megfejteni a rejtvényt.