A ligninek a növényi sejtekben jelen lévő, a polifenolokhoz tartozó kémiai vegyületek csoportja. Ezek bonyolult és ellenálló szerkezetű, összetett szerves anyagok, amelyek a növényekre jellemző szilárdságot és merevséget kölcsönöznek nekik. A ligninek a növényi sejtfalak jelentős alkotóelemét képezik. Általánosan elfogadott, hogy a cellulóz az érrendszeri növények száraz tömegének 40-60%-át, a lignin pedig 20-30%-át teszi ki.
A lignin funkciói a növényekben a következők:
A cellulóz mellett a ligninek biztosítják a sejtfalak szilárdságát és merevségét, lehetővé téve a növények számára, hogy még kihívást jelentő környezeti körülmények között is megőrizzék szerkezetüket.
A ligninek részt vesznek a növények kórokozók elleni védelmében azáltal, hogy akadályozzák a mikroorganizmusok behatolását a növényi szövetekbe.
Az olyan vezető szövetekben, mint a fa, a ligninek segítik a víz és a tápanyagok szállítását a növényben.
A ligninek megvédhetik a növényeket a környezeti stressztől, például a szárazságtól és a szélsőséges hőmérséklettől.
A ligninek megakadályozzák a növényi szövetek rovarok és állatok általi elfogyasztását, így védekezési mechanizmusként működnek a növényevőkkel szemben.
A ligninek befolyásolják a növények fejlődési folyamatait, beleértve a sejtdifferenciálódást és a szövetszerkezet kialakulását.
A talaj ásványaival komplexeket képezve javítják a talaj szerkezetét. A műtrágya kötőanyagként hat, befolyásolja a talaj áteresztőképességét, a vízvisszatartást és az erózió kockázatának csökkentését, ezáltal javítja a tápanyagok hozzáférhetőségét a növények számára. Ezáltal megerősíti és rögzíti a növény gyökérzetét, szárát és leveleit, így kevésbé lesz fogékony a káros anyagokkal és kórokozókkal szemben.
A sós vagy szintetikus kelátműtrágyákhoz képest gazdagabb tápanyagforrást kínálnak. 2 az 1-ben progresszív tápanyagfelvételi formával rendelkeznek: mind a növények számára gyorsan (3 órán belül) elérhető, mind a lassabban ható, aktív anyagtartalékot képező formával. Természetes kelátképző vegyületeket képeznek, amelyek felgyorsítják a tápanyagok szállítását és hozzáférhetőségét.
Természetes adjuváns, diszpergáló és emulgeáló tulajdonságaiknak köszönhetően fokozzák a tápanyagok növények általi felvételét. Ez lehetővé tette számunkra, hogy alacsonyabb hektáronkénti műtrágyadózisok technológiáját fejlesszük ki - 1 liter/ha-tól kezdve.
A szintetikus kelátokkal ellentétben gyorsan lebomlanak, nem maradnak meg a talajban, miközben egyidejűleg olyan hasznos talajmikroflórát hoznak létre, amely elősegíti a hasznos mikroorganizmusok növekedését.
Erős penetrációs és tapadási tulajdonságokkal ruházzák fel a permetoldatot a leveleken és a kezelt növényi gyümölcsökön, miközben nem hagynak maradványokat.